Novinka

LUKROM v roce 2024: Nadále posilujeme energetickou soběstačnost

27/12/2024

Zásadní investice, změny ve struktuře holdingu a ekonomické výsledky jednotlivých divizí jsme probrali s jednatelem a finančním ředitelem společnosti LUKROM Ondřejem Červenkou. V rozhovoru jsme se dotkli také vlivu změn zemědělské politiky EU, rostoucích nároků na ekologii a udržitelnost a výzev spojených s klimatickými změnami, které stále více ovlivňují zemědělský sektor.

Co považujete za hlavní investice a události roku 2024 pro LUKROM?
Rok 2024 byl bohatý na investice, zejména v mateřské společnosti. Na začátku roku jsme dokončili výstavbu servisní haly v Bánově, což završilo několik let přeměn zdejšího areálu. Investovali jsme také do středisek v Lípě a Slavkově, kde jsme modernizovali technologie – novou chladicí kolonu a třídičku granulí v Lípě a čističku včetně dopravních cest ve Slavkově. Největší investicí však byla výstavba centrály pro divizi MŽV, která bude dokončena v příštím roce. Další velkou akcí je zbudování nové servisní haly v Třebčíně, která by měla být hotová na přelomu jara a léta 2025. 

Kde se v rámci holdingu odehrály největší změny?
Během posledních let jsme museli reagovat na změny v podnikatelském prostředí, což se promítlo i do našich společností. Jednou z nejvýznamnějších změn v minulých letech bylo spojení divizí zemědělských komodit a krmiv, což vedlo k lepší efektivitě. V prvovýrobě došlo k mezipodnikovým transferům v rámci rostlinné výroby a dále k prodeji části podniku. Ekonomicky pozitivně hodnotím výsledky RACIOLY Uherský Brod a mateřské společnosti. Naopak dceřiné společnosti prvovýroby, zejména v oblasti rostlinné výroby, se potýkají s horšími výsledky. Společnosti jako Agroječmínek a TOZOS si vedou lépe díky jejich zaměření na živočišnou výrobu. 

Které divizi se letos dařilo nejlépe?
Nejvyšších tržeb dosáhne za rok 2024 divize komodit a krmiv s výší kolem 1,1 miliardy Kč a v závěsu pak bude divize zemědělské techniky, která by měla dosáhnout přes 1 miliardu Kč. Přestože trh se zemědělskou technikou ochladl, daří se nám v prodejích dobře. Problémem však byly vysoké skladové zásoby, zejména v první polovině roku, které byly enormní.

Jak hodnotíte dopady změn v zemědělské politice EU na budoucí investice a rozvoj společnosti?
Změna zemědělské politiky je jedním z nejdůležitějších témat pro všechny zemědělce. Nová Společná zemědělská politika EU s sebou přináší významné snížení dotací pro většinu zemědělských podniků v ČR, což má zásadní vliv na hospodářské výsledky. V posledních dvou letech jsme viděli výrazné výkyvy cen vstupů i výstupů jak v rostlinné, tak živočišné výrobě. Bohužel při současných cenách a dotacích je těžké dlouhodobě investovat do zemědělské prvovýroby. Pokud se situace nezmění, bude nutné přehodnotit naše investiční plány a rozvojové projekty. To je výzva, na kterou se LUKROM připravuje s velkou obezřetností.

Mají obnovitelné zdroje energie pro LUKROM velký význam? A jak se rozvíjejí?
Obnovitelné zdroje se pro nás staly nedílnou součástí v investičních úvahách. Většina farem, které mají ve svém portfoliu i živočišnou výrobu, se obnovitelnými zdroji zabývá. V posledních dvou letech jsme značně investovali do fotovoltaických elektráren a v roce 2025 plánujeme dokončit další čtyři projekty. Celkový instalovaný výkon by měl přesáhnout 1 MWp, což odpovídá výrobě 1 GWh energie ročně. V TOZOSU máme také bioplynovou stanici, která vyrobí přes 6 GWh energie. Tím se výrobou blížíme ke spotřebě elektrické energie v celém holdingu, která činí zhruba 10 GWh ročně.

S jakými klimatickými výzvami se společnost potýká a jak na ně reagujete?
Zemědělství je odvětví, které je velmi citlivé na výkyvy klimatu – sucho, záplavy, kroupy
či mrazy. Naše odvětví se vždy muselo přizpůsobit těmto změnám, a jsem si jistý, že to zvládneme i nadále. Nicméně musíme také reagovat na legislativní požadavky, jako je vyčleňování pozemků do erozně ohrožených ploch nebo zvyšování ploch biopásů. Tyto změny jsou důležitou součástí pro ochranu půdy a přizpůsobení se změnám klimatu.

LUKROM začlenil do svého fungování ESG, co to v praxi znamená?
V roce 2023 jsme se začali věnovat implementaci ESG (Environmental, Social, Governance). ESG se zaměřuje na dopad společnosti na životní prostředí, přístup ke společnosti a odpovědné řízení. Tento typ reportu bude povinný pro vybrané firmy od roku 2025, takže jsme uzavřeli spolupráci s externí firmou, která nám s tím pomáhá. Zpracování ESG bude časově náročné, protože zahrnuje velké množství dat, například sledování spotřeby energií a dalších sociálních aspektů. Zajímavé bylo například určení, jakým způsobem se naši jednotliví zaměstnanci dostávají po dobu celého pracovního roku na své pracoviště – kolik % připadne na jízdu autem, autobusem, pěšky, na kole apod. Další příklad; detaily k hospodaření s energiemi, vodou, odpady, apod. Problematika kolem genderové vyváženosti, zastoupení žen ve vedoucích pozicích a mnoho dalších témat. 

Zemědělství se potýká s nedostatkem pracovníků v některých oborech. Je tomu tak i zde?
Aktuálně nepociťujeme nedostatek pracovníků tak výrazně jako před pár lety, avšak v některých provozech, zejména v živočišné výrobě, by to bez agenturních pracovníků nešlo. Reagujeme na to investicemi do automatizace, aby lidé mohli zastávat hlavně odborné činnosti a rutinní úkoly převzaly technologie. V některých provozech jsme například vybudovali ubytovací kapacity pro nové zaměstnance.

Na co se bude LUKROM soustředit v příštích letech?
Naším cílem je pokrýt prodejní a servisní území v oblasti zemědělské techniky a technologií. V Třebčíně i na jižní Moravě jsme zakoupili pozemky a plánujeme další investice do středisek. Zároveň centralizujeme některá střediska divize MŽV do Holešova. Chceme také posílit naši energetickou soběstačnost a věnujeme se projektům vyrovnávání výkonové rovnováhy přenosové soustavy.

 

nahoru